Kairi kuha

Kas rauapuudus on tõesti raua puudus?

Foto Pixabay tasuta pildibaasist

Sööd liha, võtad rauatablette, aga rauatase ikka korda ei lähe? Kirjutasin Sulle humoristliku loo, millega piltlikustada seda, kuidas organismis rauda kasutatakse ja kui keeruline see protsess olla võib. Teen seda ettevõtte laonäite najal.

Ladu hakkab tühjenema. Tellitakse konkreetset kaupa (rauda sisaldavat toitu). See valmistatakse ette, valatakse eri vormidesse, täiustatakse, pakitakse, sildistatakse ja pannakse teele (rauda sisaldava toidu valmistamine ja sisse, seedimine, toidust eraldamine). Aga tee on auke täis ja midagi kukub koormast maha ja oksüdeerub. Kohati on teel röövlid, kes osa endale napsavad (mikroobid või vähirakud, mis kasutavad rauda elutegevuseks ja vohamise tagamiseks). Kõik ei jõua seetõttu kohale.

Osa kaupa viiakse kohe sinna, kus seda hädasti tarvis, ülejäänu saadetakse depoosse. Depoos (raua depoovalk ferritiin) on rasked ajad ja 5st laotöölisest töötab vaid 2 ja osa nende põhivajadustest on täitmata. Sest ettevõtte omanik (inimene) arvab, et vahet pole, mida ta neile ette annab (millise kvaliteediga toitu). Peaasi et midagi annad, arvab ta. Need väetid töölised ei jõua kõike kaupa (rauda) depoosse viia. Muist jääb vedelema ja riknema (roostetama).

Kuna kaup on süsteemi toodud, siis peaks seda juhtide arvates sealt mõneks ajaks jätkuma. Depoosse saadetakse kaubik (raua transportvalk transferriin). Laotöölised on väsinud, kuna neid on vajatust palju vähem, ja nendegi vajadused täitmata. Kuid osa kaubast nad suurte pingutustega ette valmistavad ja kaubiku peale saavad. Laotöölised on tummad, nad ei ütle kaubikujuhile, et teispool depood vedeleb hulgi kaupa. Kaubikujuht on loomult nõudlik ja tema seda roostest kraami oma sõidukisse väga ei tahakski. Ta viib vähese kauba kohale, superrekka (hemoglobiin) juurde. Superrekka veab ettevõttes kõige kallimat vara (hapnikku). Kuid neid, kes teda teenindaks ja kaupa ümber laadiks, napib. Kaupa ettevõttes aga on, sest sisse ju toodi. Mis toimub? Ega see kaup ole ainus, millega ettevõte tegeleb. Kõikide muude kaupadega on samuti häda, selle kvaliteeti on kehv ja tööjõudu selle parandamiseks napib.

Ega see vedelev kaup kogu mahus vedelema jää. Mis ripakil, see ära! Röövlid on juba ammu varitsenud ja teavad, mis sellega teha. Nad loovad oma staabi sinna lähedusse ja kasutavad seda kaupa oma tegevuseks. Kui nad on väga edukad, siis nende äri (nt krooniline infektsioon või lausa vähk) muudkui kasvab ja algsele ettevõttele (organism) hakkab ruumi ja muud toimimiseks vajalikku väheks jääma. Organismi juhid (ajukeskused) panevad pead kokku ja otsustavad, et kauba tellimine (lihaisu) tuleb peatada, liiga palju läheb vasakule. Probleemid kasvavad üle pea, sest puudub tööjõud nende ohjeldamiseks. Parem on viimaseid jõuvarusid kasutades kaup kohe süsteemist välja (kempsupotti) visata või peita see kusagile ära (luud, organid), et parematel aegadel välja võtta ja puhastada-kasutusse võtta.

Juhtidel ei jää muud üle, kui peavad omanikku teavitama. Kahjuks nad omanikuga üht keelt ei räägi. Nad saadavad omanikule märguande, et ettevõttega on asjad korrast ära (kasutades selleks väsimust, valusid vm ebamugavust).

Omanik juhtide keelt ei mõista. Lisaks ei tea ta õieti, mis tema ettevõttes toimub. Ettevõtte tegelikud vajadused on talle hoomamatud. Ta tahab iga hinna eest kasumit (energiat ja head enesetunnet). Ta tellib välise aruande äritegevuse kohta (vereproov). Sellest jääb talle mulje, et kaupa on ettevõttes vähe, ja ta hakkab seda võimalikult pakendivabas vormis (rauatabletid) juurde saatma.

Puhtas vormis juurde saatmisest on üldjuhul abi siis, kui kõige esimene aste – kauba tellimine, on olnud puudulik (taimetoitlus või kasin lihasöömine). Või kui kaupa on saadetud olusid arvestades liiga vähe (vererohked menstruatsioonid, rasedus). Kuid see saadetis peab olema õigesse vormi pakitud. Toores, töötlemata kaup (raudoksiid) ettevõttele ei sobi, sest tal pole erilisi oskuseid seda töödelda. Omanik sellest üldjuhul aru ei saa.
Kõikides muudes olukordades on vaja ettevõte kõigepealt töökorda teha, muidu pole suurendatud kaubatarnest kuigi palju kasu. Küll võib saadetistest pikas perspektiivis olla palju kahju, kui selle tulemusel röövlid aktiveeruvad ja hõlbuelu elavad.

Ettevõte vajab puhastamist, raamatupidamise, kaubatarne, müügitöö jm korrastamist. Tõeliselt edukas ettevõttes on kõik protsessid korras, töötajad motiveeritud, hästi tasustatud-toidetud. Ka meie keha vajab samasugust kõikide protsesside korrastamist ja optimeerimist. Vaid siis saab ta optimaalselt toimida.

See on lihtsustatud ülevaade raua metabolismist, kuid ma loodan, et see selgitab Sulle, kui keeruline on organismi toimimine. Et rauapuudusel ja rauapuudusel on vahe. Raua puudus võib olla väsimuse ja kurnatuse põhjus koos paljude muude ainete puuduse ning kehva valgusünteesiga. Iga aine metaboliseerimiseks on vaja palju erinevaid aineid. Hea enesetunde nimel on vaja kõik korda teha. Kui laseme ühel protsessil minna, lähevad millalgi kõik teised ka aia taha. Me ei saa probleemide korral vaid üht kitsast lõiku vaadata. Naised on eriti tundlikud rauaprobleemide suhtes. Sellest räägin eraldi postituses