Kairi kuha

Juukseanalüüs

Ma teen juukseanalüüse ja pakun nende põhjal Sulle elujõu suurendamise programmi, mis tasakaalustab turvaliselt kehakeemia ja vähendab stressi, toetudes selleks igaühe keha erakordsele tarkusele. See programm kannab ingliskeelset nimetust Nutritional Balancing ning on loodud kasvatama elujõudu ja sütitama väge ka siis, kui ükski muu meetod ei ole varem soovitud tulemusi andnud.

Pakun sinu heaoluks

jätkuvat tuge ja innustamist kogu programmi jooksul

just Sinu kehakeemiast lähtuvaid soovitusi elujõu kasvatamiseks

kehakeemia pidevat analüüsi, et jälgida edusamme ja ajakohastada soovitusi

turvalisi puhastumismeetodeid, mis austavad Sinu keha tarkust

Esmane juukseanalüüs täiskasvanule

379 €

Esmane juukseanalüüs alaealisele

299 €

Korduv juukseanalüüs

279 €

Kust peale hakata?

Ma aitan sul kasvatada elujõudu, et vabaneksid väsimusest ja saaksid elada oma unistuste elu.

Kõigepealt vali ülevalt sobiv analüüs ja tasu selle eest. Kui jääd veebimaksega hätta, kirjuta mulle ja koostan Sulle arve. Seejärel saadan Sulle labori tellimislehe, mis tuleb välja printida ja ära täita. Koos sellega tuleb juukseproovi võtmise juhend, kus on selgitatud proovi võtmist, tellimislehe täitmist ning proovi ja tellimislehe laborisse saatmist. Meie suhtlus toimub veebi teel. 

Programmi tagasiside

KKK

 • Keha biokeemia analüüs. Juuksekoest saame mineraalainete väljavõtte. Selle põhjal näeme, kuidas keha reageerib stressile. Kasutame selleks peanahalähedast juuksekasvu, millest suur osa on n-ö elus juuksed. Ehk siis kude, kus toimub reaalne ainevahetus. Mineraalained on keha süüteküünlad, ilma nendeta ei püsiks me minutitki elus. Sellepärast ongi elus koe mineraalainete analüüs suurepärane viis näha ära, kuidas keha raku tasandil stressile reageerib.
 • Põhjalik infoallikas. Juuksekoe mineraalainete analüüs on väga rikkalik infoallikas keha toimimise ja tegelike vajaduste kohta. Juukseproovis näeme seda, mis on kehas viimase paari kuu jooksul toimunud – milline on elujõu suurus, kui tõhus on energia tootmine, kas närvisüsteemi seisund toetab taastumist, kui tõhus on immuunreaktsioon, kas esineb häirivaid vaike-emotsioone ja lahendamata traumasid, kuidas toimib elutegevuse aluseks olev valgusüntees, kui hea on süsivesikute taluvus ja seedimine tervikuna, millised on toitainevajadused ja millised toksilised metallid organismis on. Kõige selle põhjal saab selgitada välja keha tegelikud vajadused.
 • Lihtne ja soodne testimisviis. Juukseproovi saab võtta kodus ise või pereliikme abiga. Vaja läheb vaid kääre ja mõõtmiseks puhast teelusikat, mille jagu juukseid proovi paneme. Kukla piirkonnast tuleks lõigata peenikesi salke ja kasutada neist vaid kõige peanahalähedasemat 2 cm pikkust osa. See on täiesti valutu protseduur. Ma ei tea ühtegi muud üksikanalüüsi, mis annaks organismi kohta nii palju informatsiooni, kui juukseanalüüsi oskuslik tõlgendamine. Sellise infokomplekti kätte saamiseks muul moel oleks vaja paljusid erinevaid analüüse ja hindamisi.
 • Tulemuslike soovituste alus. Selgitades välja keha tõelised vajadused ja neid täites, jõuab igal juhul tulemusteni – kehakeemia tasakaalustamiseni ning elujõu kasvuni. Iga inimese kehakeemia ja ainevahetus on erinev ning seetõttu on ka vajadused erinevad. Mida suurem on elujõud, seda paremini organism toimib ja seda väekam inimene on.

 

Laborist

Kasutan juukseanalüüsiks kõrgete standarditega laborit Analytical Research Labs (www.arltma.com), mis asub USAs. Neil on suurepäraselt kujundatud graafikud, mis võimaldavad ühe pilguga saada ülevaate kogu kehakeemia seisust. Labor eraisikutega otse ei tööta, vaid ainult tema poolt heaks kiidetud ja väljaõppega spetsialistide kaudu.

Juukse- ja vereanalüüsi erinevusest

Veri on transpordivahend, mis peab iga hetk kandma laiali toitaineid. Selles ringlevad toitained võivad olla saadud toidust, või tõmmatud luudest-hammastest-organitest. Kuni mineraalaineid on kusagilt saada, on need veres alati olemas. Seepärast ongi paljudel väga väsinud inimestel veri korras. Veri ei näita seda, kui hästi toitaineid verest rakkudesse jõuavad ja kui tõhusalt jääkained rakkudest välja saavad. Veres ringleb ainult minimaalne osa kehas leiduvatest toksilistest ainetest. Kui kõik kehas leiduvad toksilised ained oleksid korraga veres, sureks inimene tõenäoliselt päris kiiresti ära. Keha peaks toksilised ained välja viima, kuid kõikidel elimineerivatel organitel on ka muud, eluvajalikud ülesanded ning nad ei jõua kõigi toksiinidega toime tulla. Meie toksiline foon on 100 aastaga kuni 1000 korda tõusnud. Keha ei suudagi tulla toime sellega, milleks ta kujundatud pole. Nii lükatakse töötlemata toksiinid eest ära, luudesse, organitesse, hammastesse, rasvkoesse või juustesse, et need ei ringleks pidevalt ega mürgitaks organismi. Mineraalaineid parem uurida päris elutegevuse toimumise kohas, milleks on ka juuksed. Veri sobib kriitliste olukordade seiramiseks ja haiguste diagnoosimiseks. Juukseanalüüs elujõu ja ebaselgete põhjustega väsimuse tagamaade hindamiseks.

 1. Mineraalainete puudused. Igal mineraalainel on organismis oma ülesanded. Mis juhtub, kui me sööme toitu, mis on mineraalainetest „puhas“? Ilmselgelt hakkavad kannatama need keha funktsioonid, mis sellest ainest sõltuvad. Meie keha peab kogu aeg tootma ensüüme, kehas toimuvate reaktsioonide kiirendajaid. Ilma ensüümita võiks üheks protsessiks kuluda päev või paar, ensüümi abil vaid murdosa sekundist. Me ei saa ensüümideta hetkegi elada. Ensüümid peab keha ise vastavalt vajadustele tootma. Suurem osa ensüüme vajab tootmiseks-kasutamiseks mineraalaineid. Seepärast peab neist alati varu olema. Kuidas me püsime elus, kui toit neist puhas? Keha on kaval ja ta kasutab toitemineraalide asemel toksilisi mineraalaineid, mis on sarnase aatommassiga või käituvad mingis aspektis sarnaselt. Siit koorubki välja järgmine näitaja juukseanalüüsil.
 2. Toksilised metallid. Iga toksilise metalliga kaasneb rida vaevuseid. Juustest on kohe näha, miks inimene end ühel või teisel viisil tunneb – toitemineraalainete puudus ja toksiliste mineraalainete küllus näitavad alati selle ära. Kuidas peab end tundma inimene, kel on kilpnäärmes joodi asemel ülitoksilised fluoriidiühendid? Või ajus rahustava ja kõrgemat mõtlemist soodustava tsingi asemel elavhõbe?
 3. Oksüdatsiooni kiirus. See tõenäoliselt võõras termin on organismi tugevuse number üks näitaja. Oksüdatsiooni kiirus on aeg, mis organismil kulub toidust energia saamiseks. Õigeaegne ja pidev toitainetega varustatus on keha protsesside toimimiseks A ja O. Keha töötab optimaalselt siis, kui ta saab optimaalsel kiirusel toitained kätte. Tüüpilise täiskasvanu keha kulutab liiga palju aega toidust energia saamiseks – sestap on ta ka pidevalt väsinud. Tüüpilise lapse keha saab toidust energia kätte liiga kiiresti – sestap on ta ka pidevalt ärritunud ega suuda keskenduda. Optimaalne, tasakaalus oksüdatsioon tagab inimesele suurepärase enesetunde, tugeva tervise ja maksimaalse potentsiaali kasutuse.
 4. Elujõu suurus. Vastavad näitajad annavad kõige rohkem infot selle kohta, kui palju on kehal ressurssi eluga toime tulla ehk milline on vastupanuvõime. Stress ei murra keha, mille elujõud on suur. Juukseanalüüse on tehtud nelja aastakümne jooksul ning selle ajaga on esmaanalüüside tulemused väga palju kehvemaks läinud. See muutus on kooskõlas rahva üldtervise allakäiguga ja väsimuse epideemiaga.
 5. Närvisüsteemi seisund. Me peaksime hõlpsalt pärast stressiolukorda rahuseisundisse tagasi minema. Paraku suurem osa inimesi elab juukseanalüüsi kinnitusel pidevas võitle-või-põgene seisundis. See on keha jaoks tõesti kurnav. Miks selline kurnav seisund lukustub? Väsinud inimene tahab loomulikult puhata. Kuid tal on igapäevased kohustused, mille täitmiseks peab end tagant piitsutama. See ajab puhkust ootava keha marru ja nii tekibki pidev võitle-või-põgene seisund. Selles seisus ei saa keha end taastada, korralikult toitu seedida ega lõõgastuda. Mida aeg edasi, seda kurnatum niisuguses seisus närvisüsteemiga inimene on.
 6. Emotsionaalne trauma. Juustest on kenasti näha ka see, kui organism ei ole suutnud emotsionaalsest traumast vabaneda. Iga trauma väljendub toksilise mustrina ning kui neid on palju, hakkavad need organismi toimimist häirima. Mõnel inimesel on näha ka lukustunud vaikeemotsioonid, nagu hirm või viha, millest ta ise üldse teadlik olla ei pruugi. Ta on lihtsalt sedavõrd harjunud nendega elama ega adugi, kuidas need tema elu mõjutavad.
 7. Energia tootmine. Kui hästi suudavad keha peamised energia tootmisega seotud organid  seda protsessi reguleerida? Keskmisel tänapäeva täiskasvanul on energia tootmine miinuses, paljudel kohe päris kõvasti. Välja läheb oluliselt rohkem kui sisse tuleb. Kuidas see on võimalik? Keha „sööb“ oma kudesid ja kulutab ensüümide tootmiseks neist kudedest saadud mineraalainevarusid. Ega ilma asjata siit-sealt ja kolmandast kohast valuta.
 8. Valgusüntees. Kogu meie elutegevuse aluseks on valkude sünteesimine. Seega on tegemist kriitilise näitajaga, mida jälgida. Selle näitajaga on seotud ka organismi võime seedida liha. Just loomse valgu omastamise võime näitab elujõu suurust. Paljud inimesed tunnevad punase liha söömise järel ebamugavust. Taimetoitluse üha suurem levik näitab, kui palju nõrgemaks on tänapäeva inimene jäänud ja kui raske on tal liha seedida. Optimaalset valgusünteesi, kus keha suudab valke lõhustada ja üles ehitada tasakaalustatult, kohtab tänasel päeval juukseanalüüsidel harva.
 9. Süsivesikute taluvus. Keskmine inimene pidada sööma nädalas rohkem kui kilo suhkrut. See on ilmselge liig meie evolutsioonilist suhkrutarbimist silmas pidades. Lisaks on suhkur mineraalainetest vaba ning selle metaboliseerimine nõuab pidevat mineraalainete „röövimist“ organitest-luudest-hammastest. Kuid ka objektiivselt vähe süsivesikuid tarbiv inimene võib olla ammu ületanud oma taluvuspiiri. Igaühel on see erinev ja ilma juukseanalüüsita on seda piiri keeruline ennustada. Seepärast ei ole otstarbekas lähtuda süsivesikute tarbimisel mõõduka piiramise põhimõttest. Ühel on pea olematu kogus päevas liig, teine saab hakkama päris paljuga.
 10. Maksa ja neerude koormatus. Kui hästi tulevad elimineerivad organid oma tööga toime? Kas nad on alla andnud või töötavad ülekoormusel? Osadel inimestel on juukseanalüüsil nähtus, mida spordis teiseks hingamiseks nimetatakse – ülikurnatud seisundis tekib järsku energia. Toksiinid, kui need teatud piirini kuhjuvad, piitsutavad organismi ühtäkki päris edukalt tööle. Siit ka vastus küsimusele, kuidas on võimalik, et end hästi tundev ja haigustevaba inimene järsku jala pealt sureb? Ta on elanud toksiliste ainete energiast, mis võib olla väga tugev. Ühel hetkel annab keha järele, sest toksilisust ei saa lõputult taluda. Maks ja neerud vajavad abi toksiliste jääkidega toime tulekuks.

Kõigepealt kutsun Sind mõtlema sellele, mida Sa oled valmis tegema selleks, et tunda ennast iga päev hästi?

Oled Sa valmis osa oma kulutustest tõelisele tervisele suunama? Et tunda ennast iga päev hästi ja elama täiel rinnal?
Mõtle sellele, kuidas Sa ennast praegu tunned? Kas oled pidevalt väsinud? Su lihased on kanged? Pea valutab sageli? Kasvasid jälle oma kaunist garderoobist välja? Sa vihastad iga pisiasja peale ja suhted lähedastega on kehvad? Sul on nii palju unistusi, mida soovid ellu viia, aga jõudu ja julgust napib? Milline on Sinu elukvaliteet praegu ja milline see võiks olla?

Mõtle, kui kõikidele Su muredele oleks üks lahendus – suurendada elujõudu?

Mida Sa suudaksid, kui

 • pakataksid energiast iga päev?
 • magaksid rahulikult ja sügavalt?
 • peaksid vabalt vastu kõigele, mida elu ette toob?
 • julgeksid loobuda palgatööst ja teeksid elus seda, mida tõeliselt armastad?
 • Su tuju oleks pidevalt hea?
 • Su suhted laabuksid?
 • Su tervisemured jääksid minevikku?
 • Su tõeline potentsiaal avaneks ja saaksid elada unistuste elu?

 

Ma olen õppinud iga päev juba 7 aastat, et saaksin juhendada Sind kõige selle hea saavutamise teekonnal. Ma tean, mida tänapäeva inimene tegelikult vajab, et tal oleks alati hea olla. Nende teadmiste abil saan aidata Sul teha suuri ja positiivseid elumuutuseid. Et Sul oleks alati hea olla. Ma pakun Sulle tervikteenust – juukseanalüüsi koos selle põhjaliku selgitusega, laiaulatuslikku elujõuprogrammi, isiklikku konsultatsiooni ja mitu kuud tuge e-posti teel, et saaksid vastused oma küsimustele.
Kas Sa oled valmis selle jaoks raha (ja ka aega) leidma ning pühendama end elujõu suurendamisele? Kui kallid on Sulle Sinu heaolu, tervis ja unistused?

Miks ma ei võiks teha lihtsalt juukseanalüüsi ilma elujõuprogrammita, neid saab ju palju odavamalt?

Juukseanalüüsi tõlgendamine ei ole niisama lihtne, et kui magneesiumi näit on kõrge, siis järelikult on mul seda teistes inimestes nappivat mineraalainet piisavalt. Ja naatriumi näit on madal – seda pean juurde võtma. Seda, kas midagi on palju või vähe, tuleb vaadata läbi koostoimete mineraalainete vahel. Asjaolu, et korrigeerimiseks ei aita kõrgete näitudega mineraalainete vältimisest ja madala näiduga mineraalainete lisamisest, sai selgeks
juba 1970ndatel, kui juukseanalüüse tegema hakati. Elujõuprogramm Nutritional Balancing kasvaski välja sellest, et juukseanalüüsil ei tundunud olevat palja silmaga nähtavaid seoseid. Need tuli luua mineraalainete omavahelisi sünergiaid ja antagonisme tundma õppides. Juukseanalüüsil oleva infoga on ilma põhjaliku taustteadmiseta raske midagi peale hakata. Sellepärast ei paku ma klientidele võimalust teha pelgalt juukseanalüüs,. Ma pakun vaid  tervikteenust kogu sinna juurde kuuluva tõlgenduse ja elujõuprogrammiga, et tasakaalustada kehakeemia.

Juukseanalüüs ja elujõuprogramm on inimesele, kes tahab elus enamat. Kes soovib avada oma täispotentsiaali ning elada täiel rinnal. Inimesele, kes on erakordsete tulemuste nimel valmis elus muudatusi tegema. Kes on valmis pühendama oma aega, jõudu ja raha oma tõelise mina juurde jõudmiseks.

Juukseanalüüsid. Ainult ühest juukseanalüüsist kehakeemia tasakaalustamiseks ei piisa, sest tasakaal on kaotatud paljude aastate või pigem aastakümnete jooksul ning selle taasleidmine nõuab aega ja vaeva. Testimise sagedus sõltub kõik kehakeemia seisundist. Kiired oksüdeerijad ja raskelt läbipõlenud vajavad tavaliselt sagedasemat testimist. Neid oleks hea testida iga 3 kuu tagant. Programm muudab kehakeemiat ja seetõttu võivad vajadused kiiresti muutuda. Kui me järgime muutunud kehakeemiaga varasemaid soovitusi, võib see tagasilöögi anda.
Aeglased oksüdeerijad, eriti naised, võivad pisut harvemini testida, 4 kuni 6 kuu tagant. Üle kuue kuu ei tohi testivahemikku lasta, sest selle jaga võivad keha vajadused nii kardinaalselt muutunud olla, et varasemad soovitused võivad kõik saavutatu uppi lüüa. Kui äkki muutunud rahaline olukord ei võimalda kuue kuu pärast testida, siis tuleks minuga ühendust võtta ja me räägime erilahenduse läbi. Seega on aastas vaja teha 2-4 testi.

Toit. Sellele valdkonnale tuleb igaühel kulutada. Ideaalis võiks süüa mahetoitu. Jah, see on pealtnäha palju kallim. Oskusliku ümberkorraldamisega ei pea see nii olema. Kui minna üle terviktoidule ja lõpetada snäkkide, mahlade, smuutide, maiustuste, nostalgiatoitude, kastmete, majoneeside jm tervist mitte toetava ostmise, siis võivad kulud põhimõtteliselt samaks jääda. Aastate eest enda toidueelarvet tehes leidsin, et näksimine neelas poole toidueelarvest! Ja palju raha kulus toitudele, mida keha ei suudagi seedida. Viskasin need kõik toidulaualt välja. Range kinnipidamine kolmest korralikust terviktoidust koosnevast päevamenüüst on rahakotisõbralik.

Toidulisandid. Kuna meie toidus on mineraalaineid ja vitamiine intensiivpõllunduse tõttu väheks jäänud, siis vajame parema enesetunde ja kehakeemia tasakaalustamise nimel lisandeid. Toidust saame igapäevaseks toimimiseks vajalikud mineraalained. Kuid lukustunud negatiivsete mustrite murdmiseks kehakeemiast on tarvis lisandeid, mis on pandud kokku täpselt konkreetse kehakeemia seisundi tarbeks. Lisandite hind sõltub sellest, millises seisus on kehakeemia, mitu korda päevas saad neid endale lubada ja kui suures ulatuses programmi järgite. Minimaalne lisandiprogramm algab 50 eurost kuus. Parimate ja kiireimate tulemusteni jõudmiseks võiks kulutada 100-150 eurot kuus. See on väike hind tugeva tervise ja lõputu energiani jõudmise eest.

Puhastumine. Peamised puhastumisprotseduurid programmil on kohviklistiirid ja saunateraapia. Kohviklistiirid eeldavad klistiirikannu või kotti, mille saab sõltuvalt kvaliteedist 10-40 euroga. Siia juurde kohvioad, vesi ja elekter keetmiseks. Eesti oma turustajalt saab OAnr4 soodsama hinnaga mahekohvioad. Nii et need kulud jäävad väikseks. Saunatamise kulud sõltuvad sellest, kas saad ise sauna ehitamisega hakkama või ostad sauna sisse. Programmil soovitame punase lambi sauna, et kasutada ära lähiinfrapuna tõhusat puhastavat toimet. Ise saab sauna ehitatud alla 200 euroga. Ostes tuleb hind palju kõrgem ja nüüd tuleb arvestada UKst tellimisega kaasnevate tollimaksudega. Alati jääb võimalus kasutada tavalist sauna.
Puhastumise juurde käivad veel tasuta varbamudi ja seljaharjutus. Soojalt soovitan käia ka aeg-ajalt kiropraktiku juures, nende teenuse hind jääb 40-70 euro kanti.
Kodukeemia, kosmeetika, ihuhoolduse kehasõbralikemate variantidega asendamine võib osutuda soodsamaks või kallimaks varasematest kuludest. Minul isiklikult vähenesid need kulud märkimisväärselt.

Elustiil. Kõik olulised elustiilimuudatused on tasuta – mine varem magama, puhka rohkem, tee trenni ainult õues värskes õhus, viibi päikese käes, tegele energeetilise maandamisega, loo enda ümber positiivne sõpruskond. Hakka elama loomulikumat elu. Elustiilimuutuste tulemusel kulud üldjuhul vähenevad ja kohati päris palju. Aja jooksul märkad, et Sa ei vaja enam teleprogramme, ei käi enam kuumaksuga saalitrennides, Sa ei pea enam viimaste moeröögatustega kaasas käima, Sul ei ole vaja kõiki uusi tehnikaimesid. Sa tarbid vähem ja kvaliteetsemalt. Sa jõuad üha lähemale oma tegelikule olemusele ja elule kooskõlas loodusega. See on tõeliselt vabastav. Mida elujõulisem inimene on, seda loomulikumalt ta elada soovib.

Pikas perspektiivis vähendab programmi järgimine paljusid muusid kulusid – neid, mis tekivad terviseprobleemidest, kosmeetika ja muude korrigeerivate vahendite kasutamisest. Samuti kaovad kulutused tühjadele meelelahutustele, väheneb vajadus osaleda tarbimisühiskonna ülalhoidmises.

Kuid rahaline külg on vaid üks osa. See, mida Sa võidad suurema energiaga, rahulikuma meelega, tugevama tervisega, julgema eneseteostusega, on meeletu ja hindamatu. Sa oled ju valmis investeerima iseendasse, oma kõige kalleimasse varasse?

Kas Sa mäletad, kui hästi maitses toit, mida vanaema maal ise kasvatas? Kuidas see lõhnas? Kui mahlakad ja kirgast värvi olid köögiviljad ja marjad, kuidas maailma parima prae lõhn täitis kogu maja? Oled Sa üritanud tänapäeva toidust vanaema valmistatud nostalgiatoite teha, aga need ei tule välja. Kas Sina ei oska süüa teha või on asi milleski muus? Milline on toit, mida Sa supermarketist ostad? Kas Su suu hakkab kohe vett jooksma? On vanasti kodus kasvatatu ja praegu poest saadav üldse võrreldavad? Pigem on üks toit ja teine pelgalt toidulaadne aine.
Mis annab toidule maitse, lõhna ja energia? Selleks on õiged toitained, nende hulgas mineraalained. Neid aineid jääb mullas järjest vähemaks. Arvatakse, et tänasel päeval on tavalises põllumullas alles 5-20 % toitainetest, mis seal rohkem kui 100 aasta eest veel olid. Väetamisel kasutatakse peamiselt kolmikväetist – NPKd. Kas see kolmik on tõesti see, mida taim vajab ja mida inimene taimest vajab? Kultiveeritavate taimede, kasvatavate loomade ja meie inimeste tervis käib järjest alla. Sest neil puuduvad paljud ained kogustes, mida keha vajab.
Kahjuks ei anna ka mahepõllumajandus praegu veel kaugeltki seda, mida peaks andma, sest mikroorganismide taastumine mullas nõuab aega. Kui ma õppisin toitumiskonsultandiks, sai kodus mahepõllunduse põhimõtteid harrastavate perede põllumulda testitud ja selgus, et seegi oli toitainetest üpris tühi. Kui isegi kõige eetilisemate kasvatajate muld on tühi, siis mida me mujalt veel ootame?

Milline on toitainevaese toidu kõige kehvem kõrvalmõju?

Toksiliste ainete võidukäik. Mineraalained on keha süüteküünlad. Nendega toodetakse ensüüme – keha kõikide protsesside kiirendajaid. Ilma ensüümideta oleksid need protsessid liiga aeglased, et elus püsida. Ensüüm võimaldab muidu mitu päeva kestva protsessi murdosa sekundiga ära toimetada. Ilma ensüümideta me poleks elu. Sellepärast peab keha neid alati tootma ja tal olema alati mineraalained nende tootmiseks. Selle kriitilise tootmise tagamiseks peab keha mineraalaineid varuma. Kui tal pole võtta puuduses olevaid toitemineraale, lähevad käiku nendega sarnase aatommassiga või mingil määral sarnaselt käituvad toksilised metallid. Sellepärast on mineraalained number üks kaitse toksilisuse eest. Samuti on see number üks energiatootmise parandamisel.

Mis on vitamiinide ja mineraalainete soovitavad päevased annused?

Sajakonna aasta eest rändas hambaarst Weston Price maailmas ringi rändas ning uuris toitumise ja tervise (eriti hammaste) seisukorda läänemaailma mõjudest äralõigatud traditsioonilistes ühiskondades. Ta leidis, et kõige tervemad ja väekamad olid need inimesed, kes ei tarbinud midagi läänemaailma tavatoidule omast, nagu suhkur ja jahutooted. Inimesed, kes tarbisid seda, mis loodusel anda oli. Nad olid terved, tugevad ja hea välimusega, veatute, väga laiade hambakaarte, kaarieseta. Nende inimeste toidulaual oli erinevaid mineraalaineid 5-60 korda rohkem kui tänapäeva päevased soovitavad annused.  Päevased soovitavad annused on pigem  puudujääkidest tingitud haiguste (nt skorbuut) ennetamiseks mõeldud. Need ei ole annused, mis tagavad tõelise tervise ja heaolu. Arvatakse, et praegu sööb inimene ehk poole sellest, mida niigi kasinad päevased annused ette näevad, sestap terviseprobleemide nii suur vohamine.

Kas toidulisandid on üldse omastatavad?

Toidulisanditel on palju halba mainet, kuna keha ei pruugi neid hästi ei omastada. Toon välja kolm põhjust, miks see nii võib olla.

Biokättesaamatud vormid. Paljud uuringuid on kasutanud lisandeid, mida meie keha ei saagi omastada, nn biokättesaamatuid vorme – oksiide ja karbonaate. Need on endiselt väga levinud mineraalainete vormid, mida apteegist leida võib. Keha vajab aga midagi muud. Varude loomiseks aminohappekelaate, mida õnneks üha rohkem müüki tuleb. Koheseks kasutamiseks aga muid vorme, nagu näiteks aspartaate ja malaate. Kui uuringud ainult nendega teha, võiksid tulemused hoopis teised olla. Kuid see lugu pole veel nii lihtne.

Autonoomse närvisüsteemi ärritatus. Lisaks tuleb arvestada sellega, et suuremal osal inimesi on juukseanalüüside kohaselt pidevas võitle-või-põgene seisundis, mis ei võimaldagi toitu korralikult seedida ega lisandeidki omastada. Keha viskab selles seisundis rahustavad mineraalained kohe soolte ja põie kaudu välja, et võitluseks valmistuda. Seedimiseks ja toitainete omandamiseks peab olema aktiveeritud autonoomse närvisüsteemi parasümpaatiline haru. Seepärast ilma närvisüsteemi adresseerimata ei olegi nii lihtne vajalikke aineid kasutusele võtta ja need rändavadki koos toidujääkidega kempsupotti.

Töödeldud toidu tarbimine. Keha peab saama terviktoitu, mida on paremaks omastamiseks vajalikul määral kuumtöödeldud. Nimelt on eluks vajalikud mineraalained kinni meile seedimatute kiudude küljes. Sellist terviktoitu seedib keha kogu seedetrakti ulatuses ja toitained muutuvad ka hästi omastatavaks. Mis juhtub, kui me sööme kõrgtöödeldud toitu – sellest saadakse võimalikud toitained kätte seedetrakti esimeses pooles. Lisaks ei pruugi teises pooles seedimiseks olla toodetud piisavalt seede-ensüüme ega sappi. Kehal jäävad seetõttu vajalikul määral omastamata toitained, mille töötlemine peaks toimuma seedetrakti teises pooles. Eriti kurb on töödeldud toidu mõju kaltsiumile, mis hakkab vajatava pikkusega seedeprotsessi tõttu kuhjuma valedesse kohtadesse. Kaltsiumi kuhjumine on paljude krooniliste terviseprobleemide alus.

Mis lisandeid on tarvis?

Puudus näib olevat enam-vähem kõikidest mineraalainetest. Osad mineraalained tuleks saada ainult toidust. Paljud vajavad lisandina juurde võtmist. Sellest olenemata ei tohi hakata kõiki neid korraga võtma. Ega võtma neid suvaliselt ükshaaval, kuna see või teine teadusuuring on leidnud millegi organismi jaoks kasuliku olevat. Need ained ongi kasulikud ja vajalikud, kuid võtmise määrab ära keha biokeemiline seisund. Iga mineraalaine mõjutab kõikide teiste mineraalainete kasutust. Iga kehakeemia seisund eeldab muutmiseks kindlaid lisandeid ja mitte teisi. Valed lisandid võivad kehakeemia hoopis hullemaks teha ja probleeme võimendada. Igaühele oma, vastavalt analüüsi tulemustele.

Igat juukseanalüüsil tuvastatud puudust ja tasakaalustamatust saab edukalt korrigeerida. Silmapaistev biokeemik dr Paul Eck analüüsis 1970ndatel rohkem kui 100 000 inimese juukseid. Ta leidis, et kõikidel testitud mineraalainetel on teatav kindel ideaalnäit, mis tagab inimesele tugeva tervise ja tema maksimaalse potentsiaali avaldumise. Samuti leidis ta, et mineraalainete omavahelised suhted on olulised tervise ja heaolu näitajad ja ka need peavad olema paigas. Õnneks oli rahva tervis 1970ndatel palju parem kui tänasel päeval ning oli võimalik sellist uurimist teha.
Tänasel päeval leiab ideaalnäitusid harva. Ikka on suurem osa näitusid liiga madalad ja mõned üksikud liiga kõrged.

Asendamine või tasakaalustamine

Kuidas me seda elujõuprogrammiga korrigeerime? Asendusteraapiat – anname seda, mis vähe ja väldime seda, mis palju, kasutada ei ole mõtet. Organismil on konkreetsed põhjused hoida üht ainet muu puuduse kompensatsiooniks madalal ja teist kõrgel. Teadlik ja edukas korrigeerimine seisneb tasakaalustamisvõtetel. Selgitame välja, miks mingid näidud on kõrged ja korrigeerime kõrge näidu tekke põhjused. Või selle, miks mingid näidud on madalad ja korrigeerime madala näidu põhjused.
Sageli on seal taga hoopis muu, kui konkreetne aine ise. Nt madala naatriuminäidu korrigeerimiseks peavad kõigepealt olema muud mineraalainenäidud korda saadud. Siis läheb see ise normi, ilma igasuguse naatriumi lisamiseta. Kõrge kaltsiumi vähendamiseks tuleb kaltsiumit juurde võtta, mitte seda vältida. Samuti tuleb kaltsiumi normaliseerimiseks süüa ainult terviktoitu. Fosfor läheb paika siis, kui maomahla ja sapi tootmine normaliseerub.

Tasakaalustamine on keeruline tegevus. Selleks tuleb kasutada inimese biokeemiaga sobivat terviktoitumist, toidulisandeid, puhastumist ja elustiili.
Kui me teeme seda, mis meie keha jaoks parajal hetkel sobimatu, siis me tulemusi ei saa. Või rikume kehakeemia hoopis ära ja tervis läheb kehvemaks. Enne juukseanalüüse tegin ma enda ja ka teiste meelest kõik, mis tervislik eluviis ja toitumine ette nägid. Kuid kuna need ei olnud kooskõlas minu tegelike vajadustega, siis ma kukkusin lõpuks ikkagi kokku. Alles siis, kui ma jõudsin tõeliste vajaduste täitmiseni, hakkasin ennast lõpuks paremini tundma.

Tasakaalustamine ja elujõu suurendamine on parim kingitus, mis Sa endale teha saad. Tasakaalus kehakeemia tähendab lõputut energiat ja heaolu ning enese tõelise potentsiaali avanemist!

Kõigepealt tuleks vaadata seda, millises kontekstis me tervenemist ootame. Läänemaailmas oleme me treenitud kohest heaolu ja paranemist lootma. Kõik käigu sama lihtsalt kui poest toidu ostmine. Me ei kasvata enam toitu ise, vaid ostame seda poest. Ka tervist soovime samamoodi müügikeskkonnast paari liigutusega kätte saada.
Tuleb mõista meie terviseparadigma olemust. See on suunatud sümptomite leevendamisele või mahasurumisele. Seda võib olenevalt olukorrast päris ruttu saavutada.
Probleemide algsete põhjustega meie praegune paradigma ei tegele. Selline käsitlusviis sobib hästi akuutsete tervisehädade puhul. Nendega kaasnevast palju jõudu kurnavast või traumeerivast olukorrast väljumiseks on tõesti kehale kiiret abi vaja anda. Selles on praegune süsteem väga tubli ja traumade puhul lausa fenomenaalne.

Krooniliste terviseprobleemide, sealhulgas väsimuse puhul on olukord hoopis teistsugune. Keha kui terviksüsteem annab sümptomitega teada tasakaalu puudumisest ja utsitab inimest tegema oma igapäevaelus sügavamaid muudatusi, et keha saaks takistusteta ja tõhusalt toimida. Selleks on tarvis võtta käsile sümptomite algpõhjused ja usaldada keha, teades et ta suudab probleemid vajalike muutuste toimel ise lahendada.

Probleemide algpõhjusteni jõudmine kipub olema aeganõudev. Probleemid on tekkinud pikkade aastate jooksul ega ole lahendatavad üleöö.
Mis on algpõhjused? Esiteks sobivate ehituskivide (toitainete) puudumine vastupanuvõime tagamiseks. See, millega me oma vajadusi tagada püüame, ei taga enam vajaduste täitmist. Kui me hakkame rohkem toitaineid andma, tuleb mõista, et keha saab korraga omastada vaid teatava koguse nendest. Õigete ehituskividega varustamine kõige aeganõudvam osa selles protsessis. Teiseks põhjuseks on piisava rahu puudumine üles ehitamiseks. Rahu ja puhkust on lihtsam tagada, kui mõista, kui möödapääsmatu see organismi taastamiseks on.
Kolmandaks ebaloomulik eluviis. Sellest loomulikuma juurde saab kenasti liikuda, kuid seegi muutus nõuab pisut aega.
Neljandaks keskkonna toksilisus. Sellega on kõige keerulisem, kuid ka seal saame teha tervendavaid valikuid ning muuta kõikide eelnevate põhjuste adresseerimisega keha toksilisuse suhtes vastupanuvõimelisemaks.

Keha teab täpselt, millal ta millisele süsteemile energiat jagada saab. Kroonilised tervisehädad kipuvadki tekkima suures osas seetõttu, et kõigele ei jagu võrdselt kvaliteetset energiat ja kusagilt tuleb teha kärpeid. Keha on ehitatud üles ennast ise tervendama ja reguleerima. Ainult tema ise teab, millised süsteemid on antud hetkel ellujäämiseks kõige olulisemad. Eesmärk number üks on ellujäämine ning keha teeb igal hetkel parima, et seda tagada. Enne tõsisemaid tervisehäireid tekib sageli õige mitu väiksemat ja leebemat probleemi. Sagenevad, kuid siiski talutavad peavalud, pidevalt kergelt nohune nina, mõnevõrra normi ületav vererõhk või normaalsest pisut madalam kehatemperatuur on samuti organismi poolsed märguanded, et miski ei sobi ja vajaks ülevaatamist. Pidev hõivatus ja asjaolu, et selliseid nõrku signaale saadavad paljude inimeste organismid, võib jätta mulje, et see kõik on normaalne või pigem sedavõrd tavapärane ega vaja üldsegi tähelepanu. Keha aga peab aja jooksul võtma kasutusele üha valjemaid signaale, et ennast kuuldavaks ja tõsiseltvõetavaks teha. Tema ülesanne on teenida meid parimal võimalikul viisil ja ta eeldab, et meie pakume talle selleks parimaid võimalikke tingimusi.

Selleks ajaks, kui me asume enesetervendamisele tähelepanu pöörama, on ilmselt juba päris palju sümptomeid kogunenud. Sellises olukorras võime tervenemisprotsessi võrrelda pilgeni täis kolikambri koristamisega – läheb päris palju aega, et kokku kogutud koli välja viia ja puhtasse algseisu jõuda. Risti-rästi paigutatud asju lahti harutada, puhastada, õigetesse kohtadesse suunata.
Siis on vaja veel seinad värvida, valgustid ja mööbel uuendada. Kõik see nõuab aega.

Mõni inimene tunneb energiapuhangut juba paari nädalaga, teine paari kuuga, kolmandal läheb palju kauem aega. Kõik sõltub sellest, milline on organismi algseisund. Kiirema oksüdatsiooniga inimestel läheb kiiremini. Aeglase oksüdatsiooniga aeglasemalt. Kuid keha tõelisi vajadusi täites tulevad tulemused igal juhul!

Elujõuprogramm Nutritional Balancing on kõige laiapõhjalisem terviseprogramm, mida ma tean. Elujõuprogramm käsitleb kõike seda, mis meie tervist mõjutab – vaimu, füüsist ja hinge. Elujõuprogrammil on 4 sammast – toitumine, lisandid, puhastumine ja elustiil. Seepärast on keeruline seda millegagi võrdlema hakata.

Mulle meeldib võrrelda elujõuprogrammi tippsportlase treeningkavaga. See on tõelise potentsiaali avardamise programm inimesele, kes on valmis erakordsete tulemuste nimel korralikult pingutama ning vastutuse oma elu eest endale võtma.

Alternatiividena leiab erinevaid tervendamisviise, mis käsitlevad ühte või teist valdkonda, mis elujõuprogrammi alla kuuluvad. Kindlasti pakuvad need oma valdkonnas tulemusi.

Võimalikud alternatiivid, mida kombineerida

 1. Toitumuslikud lahendused – dieedid, toidutalumatuse testid, paastud, kaalulangetusprogrammid.
 2. Treeningkavad.
 3. Detoks-lahendused.
 4. Toidulisandid.
 5. Elustiilinõustamine.
 6. Erinevad vaimsed, emotsionaalsed või füüsilised teraapiad või nende kombinatsioonid.
 7. Holistilised lahendused, näiteks traditsiooniline Hiina meditsiin või ajurveeda.

Oma elu lihtsalt ära elamiseks piisab paljudele ülalnimetatud abiviisidest. Need on üldjuhul rahvasportlase treeningkavad – hõlpsasti teostatavad ning suurem osa neist ei eelda põhjalikku elumuutust.
Eri aegadel elus võib olla nii mõndagi üksiklahendust tarvis. On vaja minna massaaži, käia kiropraktiku juures, õppida viise pöörase ja pingelise olukorraga toime tulema. Suurem osa neist on abistavad lisapraktikad, mitte tervendamise vundament. Vundamendi saavad moodustada siiski vaid holistilised lahendused, mille hulka kuuluvad tõeliselt toitainerikas ja puhast toit, nii füüsiline kui ka emotsionaalne detoks, loomulik, puhas elukeskkond ja eluviis.

Ma hindan väga holistilisi, terviseprobleemide tõeliseid põhjuseid adresseerivaid tervendusmeetodeid. Ma tean, kui paljusid inimesi need aitavad. Kuid mõnes valdkonnas jäävad need tänasel päeval väheseks. Sest need on arenenud välja hoopis teistsuguses maailmas, kui meie igast küljest väga toksiline ning toitainevaene maailm.

Üha rohkem on inimesi, kes on proovinud alternatiivmaailmast kõike teada-tuntut ilma vähimagi abita. Olukord on sedavõrd tõsine ja rahva tervis muutunud nii kehvaks, et kõigile enam rahvasportlase treeningkavast ei aita. Praeguste laste põlvkonnale jääb kõigest sellest, mis siiani mingil määral toiminud on, üsna suure tõenäosusega tulevikus väheks. Raskete terviseprobleemidega lapsi on liiga palju. Isegi vastsündinutel esineb raskeid terviseprobleeme, mida elu alguses kohe kindlasti olema ei peaks. Praegusel aastatuhandel sündinute-sündivate põlvkonnast suurele osale ennustatakse diabeeti ja muid kroonilisi, metaboolseid haiguseid. Kuhu me selliste suundumustega välja jõuame?
Meil on vaja kapitaalset paradigma muutust. Liikumist haigushoiult tervishoiule. Mõistmist, et tervis pole see, kui diagnoositud haigused puuduvad. Tõeline tervis on lõputu energia, tugev füüsis, rahulik meel, silmapaistvalt terav mõistus, sügav loomingulisus, oma unistuste julge teostamine. Elujõuprogramm pakub kõike seda, mis uue paradigma alla kuuluda võiks.

Minu meelest on see midagi ainulaadset. Elujõurpogramm, see on uus elustiil, mis avab inimese tõelise potentsiaali! Programm on loodud andma tulemusi ka siis, kui ükski muu meetod seda varem suutnud pole. Sest selle aluseks on inimese individuaalsete vajaduste täitmine. Programm on tõeliselt holistiline: adresseeritakse arvukaid valdkondi, mis mõjutavad meie elujõudu. Alates toitumisest kuni emotsionaalse toimetuleku ja loomuliku eluviisi kujundamiseni välja.

Elujõuprogrammi abil tegeleme probleemide algpõhjusega – energiapuudusega ja sellest tingitud puuduliku vastupanuvõimega. Elujõu suurendamisega anname organismile võimaluse tõhusamalt toimetada. Suurema sisemise vastupanuvõimega saab ära teha ju hoopis rohkemat kui väsimusseisundis. Mõelge omaenese tegevuste peale – kui palju suudate ära teha rõõmsa, rahuliku ja energilisena. Ja kui keeruline on veeretada päev õhtusse, kui oled kurnatud. Kehaga on täpselt samamoodi.

Keskendume elujõule, mitte probleemidele

Elujõuprogramm ei anna nõu, kuidas ühe või teise seisundiga toime tulla. Keskendume hoopis sellele, kuidas oma elu tervikuna korda teha. Kuid inimene tahab tavaliselt leevendust sellele, mis teda häirib – väsimus, liigsed kilod, närvilisus, peavalud, kõhukinnisus ja nii edasi. Aga kuidas teha kehale selgeks, et suuna nüüd energia konkreetsele probleemile ja tee see korda. Võib-olla pole kehal võimalik suunata energiat sinna, kus meie tahaksime. Puhtalt selle pärast, et muud, ellujäämise seisukohalt kriitilisemad süsteemid vajavad rohkem käigus hoidmist. Ainult keha ise saab teada, mis on tema jaoks esmatähtis käigus hoida, ja kust saab „kärpida“. Meie organism ei hakka asja eest teist taga meie enesetunnet kehvaks muutma. See juhtub ainult siis, kui tal on ressursid vähenema hakanud ja nendest enam hea enesetunde tagamiseks ei piisa.

Probleemide teke osutab ühele alusele – midagi on meie energiatootmisest ja kehakeemias paigast ära läinud, nii et keha ei suuda enam kõiki süsteeme võrdselt käigus hoida. Muidugi osutab see ka sellele, et meie keskkonnas võib esineda midagi sellist, millega keha toime ei suuda tulla. Kuid toimetulekut saab parandada. Sellepärast ongi otstarbekas keskenduda elujõule, mitte probleemidele. Elujõu kasvades kaob suurem osa terviseprobleeme aja jooksul iseenesest.

Kui kehal on palju elujõudu, toimib kõik võrdselt hästi. Sellises kehas inimesed on hea füüsilise, vaimse ja hingemise tervisega ning näevad kenad ja säravad välja. Nad on julged, enesekindlad, ettevõtlikud ja elavad täiel rinnal. Ehk nad ongi sellised, nagu inimene on loodud olema.

Sellepärast ongi elujõuprogrammi eesmärk anda elujõu suurendamisega igaühele võimalus areneda selliseks väekaks inimeseks. Tõelise potentsiaali avamisega kaasnevad hüved on palju suuremad kui mõne häiriva probleemi kõrvaldamisega kaasnev leevendus.

Elujõuprogramm on nagu tippsportlase treeningukava. See sobib inimesele, kes

  • on võtnud vastutuse oma tervise eest
  • on valmis pingutama erakordsete tulemuste nimel
  • usub holistilistesse lahendustesse
  • on avatud uutele ideedele
  • soovib endale ise terviktoitu valmistada
  • suudab end distsiplineerida
  • tahab avastada oma tõelist potentsiaali

 

Elujõuprogramm mõjub kohe kindlasti. Aga selleks on üks tingimus. Sa pead seda kaasa tegema ning kuuluma ülal loetletud inimeste hulka. Keha tegelike, individuaalsete vajaduste täitmine annab tulemused.
Nelja aastakümne jooksul on elujõuprogramm palju muutunud. Uusi valdkondi, millele tähelepanu pöörata, tuleb kogu aeg juurde. Sest toitainepuudus läheb üha suuremaks ning toksilisus kasvab pidevalt ning juba 1980ndatel selgus, et esialgsest programmist enam ei piisa.

Aeg-ajalt tuleb programmi muudatusi teha ning soovitada uusi viise kehakeemia tasakaalustamiseks. Mida rohkem ka neid kaasa teha, seda kiiremad ja paremad on tulemused. Kõige tähtsam on järgida toitumist ja puhata palju ning võtta mõningaid lisandeid (just sellises järjestuses). Kui kehal on õiged ehituskivid ja piisavalt rahu, saab ta teha kõik, mis vaja, et Sa tunneksid end alati energiliselt. Ülejäänud soovitused on kõik tulemuste märkimisväärseks kiirendamiseks ja püsivana hoidmiseks. Sellest olenemata võib mõnel inimesel minna üksjagu aega, enne kui tema energiatase tõusma hakkab. Kõik sõltub sellest, kui laostunud organism alustamise hetkel on.

Kui Sa oled valmis tegema tööd oma kehakeemia tasakaalustamise ja lõputu energia nimel, oled õigesse kohta. Kui Sa otsid imetabletti ega soovi enda heaolu nimel vaeva näha, siis see programm Sulle ei sobi.

Sa oled iseenda kõige kallim vara. Sinu keha on Sinu kodu ja kindlus. Kus Sa elad – kas tõeliselt tugevas säravas palees või lagunenud hurtsikus? See on Sinu enda teha!

Oled valmis oma elujõudu kogema?

Ma aitan sul kasvatada elujõudu, et vabaneksid väsimusest ja saaksid elada oma unistuste elu.

Unistuste elu ootab Sind, lihtsalt vabane väsimusest!

E-raamat "5 lihtsa nipiga väsimusest vabaks."

Kui Sa oled pidevalt väsinud ning otsid juba ammu viise sellest vabanemiseks, oled jõudnud õigesse kohta. Raskemetallid ja toitainete puudus ei võimalda kehal tõelist energiat toota. Õnneks on meil piisavalt võimalust tänastes oludes parimaid valikuid teha ning enda tervisele uus vundament rajada. Alusta teekonda eheda elujõu poole kohe praegu tasuta e-raamatuga “5 lihtsa nipiga väsimusest vabaks”!