Jätkan täna rauapuuduse teemat ja räägin lähemalt vähetuntud asjaoludest, miks see naiste puhul eriti suur probleem on. Miks nii paljud naised ei saa rauatablettide võtmisest abi ja kus on tegelikud põhjused. Selle postituse paremaks mõistmiseks oleks hea alustada eelmise nädala postitusest, mille leiad siit.
Rauapuudust viljakas eas ei tingi ainult menstruatsioon ja laste kandmine. Selle taga on kogu keha toimimine naisena. Väga suur roll on selles östrogeenil ja seda toetaval mineraalainel vasel. Vase metabolism naise organismis läheb väsimuse korral eriti ruttu paigast ära. Vasega toimetamiseks peavad organismil olema tipp-topp töökorras neerupealised, mis vajavad väga palju toitaineid, millest tänases toidus vajaka. Vasega toimetamiseks ja transportvalkude tootmiseks peab olema tipp-topp töökorras valgusüntees. Suutlikkus liha seedida on valgusünteesi suurepärane näitaja. Naiste hulgas kasvab üha vastumeelsus liha vastu ja sellest lausa loobumine. Mistõttu on naise organismil vasega keeruline toimetada.
Ilma tõhusa vasemetabolismita ei jõua raud iialgi piisavas koguses sinna, kus teda kõige rohkem vajatakse. Ehk siis transportima hapnikku rakkudesse. Ükspuha kui palju me rauda peale anname, ilma õigesse vormi töödeldud vaseta ja selle transportvalkudeta jääb raku tasandil hingamine kasinaks.
Heaks vasemetabolismiks ei tohi vaske olla kehas liiga vähe ega ka liiga palju. Vask, kuigi toitemineraal, on teatavates ühendites ja liigsena toksiline. Kui üks aine saavutab ülekaalu, lähevad kõik teised paigast ära. Paraku on meil ärritavas vormis vaske liiga palju.
Millised on liigse vase allikad?
- Teravili. Seda pritsitakse seenhaiguste vältimiseks vasksulfaadiga. Teravilja osakaal meie toidulaual on ebaloomikult suur ja sealt saame palju ärritavat vaske.
- Muud toidud. Ohtralt vaske on tänapäeva inimese lemmiktoitudes – šokolaadis, kikerhernestes, avokaadodes, India pähklites. Need stimuleerivad korraks energiatootmist ja mõne aja pärast langeb inimene uuesti väsimusse, tavaliselt veel suuremasse.
- Vasest veetorud. Need toovad meile hulgaliselt vaske joogivette ning vanni- või dušivette. Kui me end peseme, jõuab kõik vees olev vähem kui minutiga verre.
- Basseinid. Lisaks asjaolule, et vasktorudega on niigi vaske vette transporditud, kasutatakse vee saniteerimiseks kloori kõrval ka vasksulfaati.
- Süsteemsed rasestumisvastased vahendid. Vaskspiraal eritab iga päev verre vaske, see on ilmne vaseallikas. Samas suurendavad vase taset kõik süsteemsed rasestumisvastased vahendid. Need loovad raseduslaadse hormonaalse fooni, et uusi munarakke ei küpseks. Rasedus nõuab loote arenguks palju vaske. Osalt seetõttu, et vask aitab suurendada kaltsiumi kui elu alusmineraalaine kasutust. Süsteemsed rasestumisvastased vahendid annavad organismile käsu liigset vaske organismis kinni hoida. Organism ei tea, et ta on rasedaks petetud ning hoiabki vaske kinni. Kui paljud naised tarbivad selliseid vahendeid aastakümneid?
- Tsingi vähesus. Nii kui tsinki väheks jääb, saab keha selle asemel kasutada mõningate sarnaste omadustega vaske. Peamine tsingi allikas on punane liha, mida suur osa naistest enam süüa ei taha. Tsink kaob stressi korral verest minutitega ning vaske on kehal pea alati eespool loetletud allikatest külluses võtta. Tsink on keha jaoks rahustav, vask kahjuks tõeliselt ärritav.
Raskused hapnikutranspordil pole kaugeltki mitte ainus probleem siis, kui vasemetabolism korrast ära. Kuidas mõjub liigne vask ja raskused selle kasutusel organismi veel? Sellest juba järgmisel korral. Luban Sulle palju „äratundmisrõõmu“ ning oma keha toimimise paremat mõistmist.